O nás
Husitské centrum, o.p.s. navázalo ke konci roku 2003 spolupráci s městskou částí Praha 3, konkrétně s odborem sociálních věcí. Díky této spolupráci vyšlo najevo, že v Praze 3 a okolí se vyskytuje narůstající počet dětí ze sociálně znevýhodněných rodin, které jsou ohroženy nepříznivou životní situací, či sociální situací rodiny.
V únoru 2004 začala terénní práce v ulicích Žižkova (streetwork). Dobrovolníci, pravidelně kontaktovali děti, snažili se s nimi hovořit, nabízeli jim k zapůjčení pomůcky pro volnočasové aktivity. V průběhu této terénní práce se podařilo nakontaktovat mnohé děti a jejich rodiny. Terénní práce pokračuje nepravidelně doposud.
V říjnu 2004 se Husitskému centru, o.p.s. díky spolupráci s Náboženskou obcí Žižkov podařilo na Náměstí barikád 1 otevřít Nízkoprahový klub HUSITA.
Na základě zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách, s účinností od 1.1.2007, se NPK Husita stal státem registrovanou sociální službou: Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež.
V roce 2008 zařízení úspěšně prošlo procesem hodnocení kvality České asociace streetwork a stalo se tak členským zařízením asociace.
Vedoucí NZDM Husita:
Anna Zavřelová
+420 722 228 328
anna.zavrelova@husitskecentrum.cz
Adresa:
Nám. Barikád 1, Praha 3 130 00
Otevírací doba:
Po - Pá: 13:00 - 17:00
+ Individuální konzultace (po předchozí dohodě)
V jeden okamžik může být na klubu nejvíce 15 dětí.
Pracovníci NZDM Husita
Principy služby
NZDM Husita realizuje službu na základě principů nízkoprahovosti:
- Sociální služba je tu zdarma pro lidi, kteří ji potřebují. Klub může využívat každý, kdo patří do naší cílové skupiny.
- Dbáme na odbornost – pracovníci mají patřičné vzdělání a stále ho rozšiřují.
- Službu je možno využívat anonymně, není potřeba žádná registrace, ani pravidelná docházka.
- Jsme diskrétní. Můžeš se nám svěřit – jsme vázáni mlčenlivostí o všem, co nám řekneš, nebo co se jinak dozvíme.
- Naše otevírací doba je přizpůsobena potřebám dětí a mladých lidí.
- Můžeš v rámci otevírací doby kdykoli přijít a odejít.
- Dění na klubu můžeš sám ovlivňovat, uvítáme tvé připomínky a nápady.
- Uplatňujeme rovnost všech lidí. Respektujeme tvoje hodnoty a postoje.
- Vždy jednáme v souladu se zákonem.
Veřejný závazek
- ÚVOD
Žižkov je okrajová část centra velkoměsta Hl.m. Praha s celkovým počtem 71 409 obyvatel (data k r. 2012) žijících na 6,49 km2. Hustota osídlení je tedy 11 206 obyv./km2 a je srovnatelná např. s New Yorkem. Tato městská část se potýká se stejnými problémy jako jiná velkoměsta, které souvisí s vysokou anonymitou prostředí.
Žižkov je poměrně specifický a jeho obyvatelé jsou většinou patriotističtí – „hrdí Žižkováci“ (bývalá dělnická čtvrť s obávanou žižkovskou „galerkou“ – viz rčení „Žižkovu a Libni zdaleka se vyhni“, vyhlášený kulturní život se spoustou undergroundových barů a hospod, alternativní kultura, velký turistický ruch vč. sex. turistiky, vysoké zastoupení cizinců ze zemí EU i mimo EU). Tradičně byl a je obýván také romskou komunitou, jejíž děti většinou navštěvují ZŠ Havlíčkovo nám., která je z 98% „romská“.
Vzhledem ke specifikům lokality se zde setkáváme s řadou sociálně patologických jevů: pouliční kriminalita (bující v symbióze s desítkami místních zastaváren) a vandalismus, zneužívání alkoholu a drog, gambling, u dětí také záškoláctví a výchovné problémy. Romské rodiny se často potýkají se sociálním vyloučením, nedostatečnými bytovými podmínkami, předlužeností, nízkou kvalifikací a nezaměstnaností.
Tradiční koncept rodiny v postmoderní společnosti je podroben těžkým zkouškám – až 50% rodin se rozpadá. Romské rodiny jsou však zatíženy ještě více, právě díky výše zmíněným alarmujícím jevům. Romské děti a dospívající se tak ocitají v obzvláště složité situaci, neboť podmínky, v nichž žijí a vyrůstají, mohou jen velmi těžko sami ovlivnit. Potřebují proto výraznou a dlouhodobou podporu a pomoc, nejen aby vystoupili z kruhu sociálního vyloučení, ale také během utváření vlastní identnity, kdy se vypořádávají se svým romstvím a s nedůvěrou, odmítnutím až nenávistí majoritní společnosti vůči něčemu, co je jejich bytostnou a nezměnitelnou podstatou, tedy vůči nim samým.
- POSKYTOVATEL
NZDM Husita je nájemcem v objektu Náboženské obce CČSH v Praze 3 – Žižkov (dále jen „NO Žižkov“). S náboženskou obcí rozvíjí NPK Husita aktivní spolupráci (nabídka prostoru pro aktivity NPK Husita, partnerský projekt komunitní zahrady).
Poskytovatelem sociální služby NZDM Husita je Husitské centrum o.p.s., organizace založené v r. 2001 Pražskou diecézí Církve československé husitské. Organizace a její zaměstnanci ctí etické duchovní hodnoty. Služba je poskytována profesionálně a s důrazem na práva z/u dle Standardů kvality sociálních služeb (108/2006 Sb.) - POSLÁNÍ
Posláním NZDM Husita je pomáhat dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí Prahy 3 a přilehlých lokalit. Nabízíme bezpečný prostor, základní poradenství, podporu a smysluplné využití volného času. Předcházíme tak rizikovému chování a zmírňujeme jeho negativní dopady. Předáváme etické a duchovní hodnoty za účelem rozvoje sebeúcty a úcty k druhému bez ohledu na rasu, náboženské vyznání a sociální původ. Učíme vztahu a ohleduplnosti ke svému okolí.
- CÍLE
Naším cílem: je mladý člověk, který:
- aktivně rozhoduje o svém životě
- využívá volný čas ke svému osobnímu rozvoji
- má ukončené vzdělání
- je schopen se uplatnit na trhu práce
- zná svoji hodnotu, má kladný vztah k sobě samému i ke svému okolí
- dokáže si obstarat své osobní záležitosti, naplňovat své potřeby a zvládat životní obtíže společensky akceptovatelným způsobem
- dokáže se orientovat v informacích a vhodně s nimi nakládat s důrazem na mediální a internetové prostředí
- ví, na koho se může obrátit, pokud má problémy a dokáže pomoc vyhledat.
- CÍLOVÁ SKUPINA
Služba je poskytována bez rozdílu etnicity všem, kdo se nachází v obtížné životní situaci. NZDM Husita se specializuje na práci s romskými zájemci/uživateli (dále jen z/u), kteří v okolí NZDM žijí, chodí do školy a/nebo zde tráví volný čas. Cílová skupina se vyznačuje tím, že propadá sítem běžných sociálních a návazných služeb a nevyužívá nabídku volnočasových aktivit v lokalitě, volný čas tráví často pasivně ve veřejném prostoru.
Primární cílová skupina NZDM Husita:
1.Děti a mládež ve věku od 6 do 18 let, které žijí a pohybují se na Praze 3 a okolí a nacházejí se v sociálně nepříznivé situaci.
Specifické obtíže těchto osob:
Typický uživatel má problémy se školní docházkou (nedostatečné znalosti a prospěch, vysoká absence – často omlouvaná rodiči, segregace Romů na jedné ZŠ). Volný čas tráví často pasivně, obvyklým tématem je nuda, která bývá i spouštěčem rizikového chování (šikana, pouliční kriminalita, vandalismus, již v dětském věku experimentování s alkoholem a drogami, závislost na kouření, předčasný a rizikový sex). Prostředí, v němž uživatelé vyrůstají, bývá nepodnětné a děti trpí důsledky sociálního vyloučení rodiny (chudoba, nízké příjmy rodin, dlouhodobá nezaměstnanost rodičů, nepříznivé bytovné podmínky). Kromě těchto specifických problémů zažívají obtížné životní situace spojené s navazováním prvních partnerských vztahů, volbou budoucího povolání, dospíváním a rodinným prostředím, běžně se také setkávají s předsudky majoritní společnosti a rasismem.
2. Mladí lidé od 19 do 26 let, kteří žijí a pohybují se na Praze 3 a okolí a nacházejí se v sociálně nepříznivé situaci.
Specifické obtíže těchto osob:
Vzhledem ke školní neúspěšnosti většiny uživatelů služby je v populaci mladých dospělých vysoká nezaměstnanost, častým jevem je také nelegální práce, kdy bývají zaměstnavatelem mnohdy zneužíváni. Obrovským socioekonomickým problémem je otázka bydlení. Dívky dosahují seberealizace většinou skrze mateřství, otěhotní často poměrně brzy. Mladí muži mají problémy vystoupit z kruhu sociálního vyloučení, kdy si své životní potřeby a potřeby rodiny zabezpečují společensky neakceptovatelným způsobem (kriminalita). Bezvýchodnost jejich sociální situace je často vrhá do apatie, frustraci mnohdy kompenzují zneužíváním alkoholu, omamných a psychotropních látek, nebo násilným chováním.Sekundární cílová skupina NZDM Husita:
Předškolní děti a rodiny z/u. Romské předškolní děti většinou nenavštěvují mateřskou školku a v rodinách nejsou vedeny k rozvoji kompetencí potřebných pro nástup do základní školy. U předškolních dětí je tedy důležitá včasná intervence a navázání vztahu s pracovníky klubu, čímž se zvyšuje jejich sociální adaptabilita, osvojují si nové dovednosti, návyky a pravidla chování.
V elektronické evidenci Pepa mají předškolní děti přiřazenou značku „Husátko“ a mají status zájemce o službu. Procházejí prvokontaktem, který je přiměřený jejich věku a kognitivním schopnostem.
Vzhledem ke specifičnosti cílové skupiny (Romové) je pro efektivní sociální práci důležitý vztah se členy komunity a kontakt s rodinami. Rodiče a další blízké osoby mají status návštěvy a jejich pobyt na klubu je možný, pokud tím nejsou omezována práva z/u a v případě, že dodržují stejná pravidla jako z/u. - PRINCIPY POSKYTOVANÝCH SLUŽEB
NZDM Husita realizuje službu na základě principů nízkoprahovosti:
časová a místní dostupnost, právo na anonymní evidenci a bezplatnost.Naše hodnoty:
- Pracovníci odvádějí práci v souladu s metodikou NPK Husita, respektují týmová pravidla i sebe navzájem formou nenásilné a otevřené komunikace. Pro tým NPK Husita je důležitou hodnotou zájem o obor a ochota se dále vzdělávat a profesně se rozvíjet. Důležitým aspektem je také motivace pracovat s cílovou skupinou.
- Zaměřujeme se na náročnou cílovou skupinu – děti a mladé lidi, s nimiž je obtížné pracovat. Dáváme šanci někomu, kdo ji jinde nedostane. Mnoho z/u svým chováním může ohrožovat sebe, nebo druhé. Naším úkolem je informovat a zmírňovat existující rizika.
- Zařízení poskytuje službu tak, aby vždy byla zachována práva a důstojnost. Při kontaktní práci uplatňujeme partnerský přístup k z/u, respektujeme jejich volbu a nabízíme individuální podporu. Hledáme potenciál uživatelů a rozvíjíme jejich silné stránky k jejich zkompetentnění.
- Omezujeme vzájemné negativní hodnocení a předsudky mezi obecní komunitou, veřejností a cílovou skupinou, jsme komunikačním mostem mezi různými skupinami obyvatel v lokalitě. Podporujeme aktivní zapojení se do tvorby občanské společnosti na Praze 3.
- Snažíme se o nezávislost uživatele na naší službě a sociálních službách obecně.
Dobrovolníci/stáže
- Zajímá Tě práce s dětmi a mladými lidmi ze sociálně znevýhodněného prostředí?
- Chceš získat nové zkušenosti?
- Máš rád/a akci a chceš být stále v pohybu?
Kdo se může stát dobrovolníkem?
Dobrovolníkem může být každý, kdo chce bez nároku na odměnu věnovat svůj volný čas, energii, nebo schopnosti pro dobrou věc. Dobrovolník svojí činností pomáhá konkrétnímu potřebnému člověku, podporuje svou prací chod vybraného projektu nebo zařízení.
Zapojení dobrovolníků může mít různé formy, zapojit se můžete:
- jako stálý dobrovolník – volnočasové aktivity pro klienty sociálních služeb, administrativní výpomoc, apod.
- jako dobrovolník při jednorázových akcích – pomoc s organizací akcí pro klienty (výlety, akce, zájmové aktivity pro děti), při sezónních úklidech, atd.
- jako dobrovolník, který nabízí své odborné znalosti – jednak konzultace pro zaměstnance NZDM Husita (např. v oblasti řízení lidských zdrojů, PR, IT atd.), a rovněž konzultace pro klienty (služby právníka, psychologa, lékaře atd.)
Jsi-li student/ka sociálního či pedagogického oboru a hledáš kreativní praxi v mladém kolektivu, vyzkoušej si u nás znalosti a dovednosti v těchto oblastech:
- kontaktní práce
- sociální poradenství
- doučování
- pomoc v krizi
- aktivizační činnosti (deskové hry, hudba, tanec, výtvarné dílny, sport,..)
Požadujeme věk minimálně 18 let, zdravotní způsobilost, bezúhonnost, motivaci pro práci s cílovou skupinou, samostatnost a spolehlivost.
Metody práce a ceník služeb
Naší hlavní metodou je kontaktní práce. Klub je bezpečný prostor, kde se setkáváme – jsme v kontaktu. Můžeš s pracovníky mluvit o čemkoli, ať už na klubu spolu s ostatními, nebo v kontaktní místnosti, kde vás nikdo nebude rušit. Všechny naše služby poskytujeme bezplatně.
Skrze kontaktní práci naplňujeme tyto základní zákonem stanovené činnosti:
- Výchovné a vzdělávací a aktivizační činnosti 0,- Kč
- Doučování – pomůžeme ti se školou.
- Aktivizace – můžeš v klubu trávit volný čas a dělat, co tě baví. Pokud nevíš, čím se zabavit, pracovníci ti nabídnou různé aktivity.
- Situační intervence – reagujeme na to, co na klubu říkáš a děláš.
- Skupinové aktivity – aktivitě se můžeme věnovat ve skupině.
- Rozvoj dovedností – pomůžeme ti naučit se nové věci.
- Individuální plánování – společně pracujeme na tom, co je pro tebe důležité.
- Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím 0,- Kč
- Kulturní a sportovní akce, besedy na různá témata, výlety, práce se sociálním prostředím.
- Sociálně terapeutické činnosti 0,- Kč
- Poradenství – když si s něčím nevíš sám rady, chceš se něco dozvědět.
- Práce s krizí – když je ti opravdu mizerně, když se ti děje něco vážného.
- Práce se skupinou – učíme se jeden od druhého.
- Individuální plánování – společně pracujeme na tom, co je pro tebe důležité.
- Nácvik sociálních dovedností – učíme se najít své místo mezi ostatními.
- Podpůrný rozhovor – povídáme si, u nás najdeš podporu a pochopení, neodsoudíme tě, za to, jaký jsi.
- Pomoc při uplatňování práv a oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí. 0,- Kč
- Kontakt s rodinou – když se doma něco pokazí.
- Práce s blízkými osobami – pokud chceš, můžeme si promluvit s tím, kdo je pro tebe důležitý.
- Informační servis – pomůžeme ti vyhledat informace, které potřebuješ.
- Jednání s návaznou institucí ve prospěch uživatele služby – pokud chceš, promluvíme si s tvým učitelem, kurátorem, pomůžeme ti objednat se k lékaři apod.
- Doprovod – doprovodíme tě, kam se bojíš, nebo stydíš, pomůžeme ti se domluvit, s kým potřebuješ – třeba s úředníkem na pracovním úřadu, v pojišťovně, na poště, s lékařem…
Fakultativní činnosti
- Akce či činnosti za které se vybírají peníze
Můžete s námi vyrazit na jednodenní výlety či na víkendové pobyty, můžeme vám poskytnout telefon či tisk.
Základní poradenství 0 ,- Kč
- Poskytnutí informací osobám v nepříznivé životní situaci, kteří nás o předání informací žádají.
Co nabízíme
- Pomáháme dětem a mladistvým převážně z Prahy 3, kteří se nacházejí v obtížné životní situaci.
- Prostřednictvím volnočasových aktivit ( tanec, sport, x-box, stolní hry, ping pong, atd.) se propracováváme k palčivějším tématům, která naše klienty často trápí.
- Poskytujeme mladým lidem bezpečný prostor, ve kterém mohou být sami sebou.Věříme, že naše práce pomáhá snižovat rizika spojená s dospíváním na sídlišti a v uzavřené komunitě. Do našeho zařízení může zavítat kdokoliv od 6-26 let.
Pravidla podávání stížností
Na klubu si můžeš stěžovat, uvítáme také Tvé názory a připomínky. Stížnost můžeš podat u kteréhokoli pracovníka klubu osobně, nebo telefonicky na čísle:
+420 722 228 328
- Můžeš nám také napsat dopis, nebo email. Kontakty najdeš zde
- Abychom ti mohli odpovědět, uveď kontakt na sebe.
- Anonymní podání stížnosti
Pokud se stane něco, o čem nechceš mluvit, ale chceš, abychom to věděli, můžeš to také napsat na papír a ten hodit do schránky na stížnosti. Tužky a papíry najdeš vedle schránky. Nemusíš se podepisovat, když nechceš.
Pokud nechceš, abychom věděli, kdo si stěžuje, tak se pod stížnost nemusíš podepisovat nebo můžeš říct kamarádce, kamarádovi nebo někomu z rodiny, aby si stěžoval místo tebe.
Odpověď bude zveřejněna na nástěnce u počítačů. Bude tam viset měsíc, aby sis ji mohl přečíst, pak ji uložíme do archivu stížností.
Všechny stížnosti projednáme na poradě a odpovíme na ně nejpozději do 10 pracovních dnů od obdržení stížnosti.
Odvolání
Pokud s vyřízením stížnosti nebudeš souhlasit, můžeš podat odvolání. Odvolání se podává vždy písemně do 15 dnů ode dne vyřízení stížnosti. Podat ho můžeš v tomto pořadí, nejvyšší instancí je ombudsman.
- vedoucí klubu Mgr. Anna Zavřelová
- ředitelce organizace Mgr. Lucii Haškové
- dozorčí radě Husitského centra, o.p.s.
- pražskému biskupovi CČSH
- České asociaci streetwork
- Veřejnému ochránci práv (ombudsmanovi - Stanislav Křeček).
Tanec nás baví
- Projekt Tanec nás baví podporuje taneční aktivity dětí a mladých lidí ze sociálně znevýhodněného prostředí.
- Cílem je jejich aktivní angažovanost, profesionálnější vhled do taneční tématiky, prohloubení teoretických a praktických dovedností a vrácení nabytých poznatků do své komunity.
- Tanec a další aktivity s ním spojené pomáhají dětem a mladým lidem rozvíjet jejich talent, učit se disciplíně, trávit smysluplně a tvořivě svůj volný čas a umění domluvit se mezi sebou a s lektorem/kou.
Zvol si svou cestu
- Cílem projektu je nabídnout dětem a dospívajícím z oblasti Prahy 3 alternativu k pasivnímu trávení volného času v ulicích a obchodních centrech.
- Naším cílem je mladým lidem zprostředkovat zážitek sportovní aktivity, smysl pro fair play hru bez násilí, kolektivní spolupráci a seznámení se s různými druhy sportů.
Zažij prázdniny jinak
- Cílem projektu je nabídnout dětem a dospívajícím z oblasti Prahy 3 alternativu k pasivnímu trávení volného času v ulicích a obchodních centrech v době letních prázdnin v podobě příměstského táboru.
- Projekt je primárně zaměřen na skupinu dlouhodobých uživatelů NZDM Husita, ale i novým zájemcům o službu, a zároveň mladým lidem z jinak sociálně vyloučených rodin (cizinci, děti z disfunkčních rodin, z ubytoven a podobně). Tito mladí lidé ani jejich rodiny často nemají zdroje k tomu, aby se účastnili příměstských táborů z komerční sféry, a to jak zdroje materiální, tak sociální.
- Projekt je zaměřený primárně na mladší děti (6-10 let), kteří díky nízkému věku nemůžou či nejsou schopni se účastnit výjezdů mimo Prahu, je tedy pro ně příměstský tábor dostupnější.
Všechny výše jmenované projekty probíhají díky laskavé a pravidelné podpoře městské části Prahy 3 .
Spolupráce
Podporují nás
Žižkovská NZDM
Spolupráce v oboru
Studijní praxe
Tanec
Projekt Společně a odborně v Praze
Naše organizace prostřednictví NPK Husita sociální služby je zapojena do projektu „Společně a odborně v Praze – podpora spolupráce a kvality nízkoprahových sociálních služeb“, reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/19_099/0015187, který realizuje Česká asociace streetwork, z.s., a který je zaměřen na podporu rozvoje kvality v nízkoprahových soc. službách pracující formou kontaktní práce prostřednictvím nastaveného systému podpory. Projekt dále vytváří síť jako platformu pro spolupráci soc. služeb mezi sebou a s veřejnou správou a samosprávou. Součástí projektu je pilotování metodiky evaluačního nástroje pro služby a vytvoření materiálu doporučených postupů pro nízkoprahové soc. služby. Projekt je realizován na území hl. města Prahy a zapojí se do něj 24 nízkoprahových soc. služeb.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií a podpořen z Operačního programu Zaměstnanost.
PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ KLIENTŮ NPK HUSITA ZA PODPORY NADACE ČEZ
V roce 2023 nadace ČEZ podpořila pilotní projekt PÉČE O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ KLIENTŮ NPK HUSITA. Hlavním cílem projektu je mít v týmu NPK Husita psychoterapeuta (či psychoterapeuta ve výcviku) v rámci péče o duševní zdraví dětí a mladistvých klientů NPK Husita. V současné době vnímáme nárust duševní nepohody u dětí a mladistvých navštěvující NPK Husita a narážíme na nedostatek odborníků věnujících se péči o duševní zdraví dětí a mladistvých. Psychoterapeut poskytuje pomoc
dětem a mladistvým v rámci přímé práce s klientem a dále vzdělává pracovníky NPK Husita v péči o duševní zdraví. Sociální pracovníci mají možnost konzultovat situaci klientů a naučit se lépe pracovat s dětmi s duševním onemocněním, či lépe detekovat projevy duševního onemocnění u dětí a mládeže.