f
g

Naše aktivity

První palačinka komunitní vaření

  • Říká se, že první palačinka se vždycky vyhazuje. O téhle to ale rozhodně neplatí!
  • Ještě teď tak trochu zadržujeme slzy, když si uvědomíme, že první pracovní tým vynikajících kuchařek opustil obrány kostela. Plotna ještě úplně nevychladla a už se k ní postavil tým nový. V lednu letošního roku jsme se u kuchyňské linky potkaly poprvé. Šest maminek z místní komunity se odhodlalo vstoupit do nového projektu, který dává příležitost matkám v nepříznivé životní situaci, aby se naučily nové dovednosti, dovolily si snít, pracovat na sobě, získat nové profesní zkušenosti v oblasti vaření a péče o děti a vydat se na cestu, která je dovede k naplnění jejich potenciálu. Nebudu vám lhát, byla to dřina pro všechny zúčastněné. Pracovat v dynamickém týmu, sladit se tak, aby na sebe všechno navazovalo a aby všichni zapojení přesně věděli, jaká je jejich role, to je úkol, za jehož splnění by se nemusel stydět jakýkoli profesionál. Na závěrečném dvoudenním soustředění jsme vzpomínali na nelehké začátky, obavy a strachy. Všechny účastnice musely projevit mnoho odvahy, protože musely upustit od naučených vzorců, způsobů práce na které jsou zvyklé a individualismu (ano je rozdíl, jestli jste v kuchyni sami nebo je vás pět). Po pár společných hodinách už byla jejich práce jednou velkou symfonií okořeněnou notnou dávkou hlasitého humoru, na kterou bylo nejen radost se dívat, ale také ochutnat její voňavé dozvuky. Při společných chvílích jsme spolu sdíleli chvíle veselé i vážné, mluvily o radostech i strastech života a v mnohém se podržely, vyslechly a pomohly navzájem. Jedna pro druhou jsme se staly vzorem a inspirací v oblastech, ve kterých bychom se chtěly zdokonalit. Naučily jsme se vařit zdravější a barevnější alternativy tradičních receptů, talíře jsme rozveselily saláty, poznaly nové suroviny a poslední den jsme zakončily barevným smoothie. Jsem si jistá, že na začátku by ho vypila málokterá účastnice. Než budete číst dále, dejte si ho s námi. Na zdraví!
  • Mnohé z účastnic měly také konečně chvíli čas se zastavit a přemýšlet nad sebou, svým životem, svými sny a svým vztahem k sobě samé a všechny do toho šly naplno. Během dvou měsíců začaly pomalu měnit své stravovací návyky a přemýšlení o tom, co jí a proč. Jejich změna jídelníčku se projevila nejen na jejich těle ale i ve stravování celých rodin. Mám radost, že jsou všechny odhodlané dál se vzdělávat, už se nebojí zkoušet nové věci, nové kombinace a nové recepty.Když jsem se poslední den ptala, co budeme vařit na slavnostní zakončení, nevěřila jsem vlastním uším, když hrdě hlásily, že chtějí placičky z červené řepy a salát s mungo klíčky! Pro tenhle recept ale už musíte přijít k nám, je zapsaný v kronice, kterou jsme slavnostně předaly nové partě šesti maminek. Ty první sice možná neuvidíte v akci, ale jsem si jistá, že je u nás potkáte a když už tu budete, zeptejte se na jejich další plány. Během těch dvou měsíců se totiž zrodil jeden velký sen o cateringu na kolečkách, který bude po republice vozit zdravé verze osvědčených receptů a taky kus laskavého humoru, který byl pro tyhle “moje holky” tak příznačný.

Vaříme každé úterý, středu a čtvrtek a pokud chcete dostávat pravidelné SMS s připravovanými jídly, ozvěte se na 722 228 328.